Харківська область |
Харківська область — мальовничий і благодатний край, де живуть обдаровані і працьовиті люди, які люблять рідну землю, пам’ятають історію своїх предків і зберігають їхню спадщину. На сьогоднішній день Харківська область є одним з провідних промислових, сільськогосподарських, наукових і культурних регіонів України. Вона співробітничає з багатьма країнами світу, ці ві дносини динамічно розвиваються.
Сприятливі кліматичні умови, багаті природні ресурси, а також зручне географічне розташування на перехресті доріг Східної Європи дають області переваги для міжнародної торгівлі. Тут зосередилася величезна частина економічного потенціалу країни. У регіоні працюють пі дприємства майже всіх галузей промисловості, включаючи і провідні в Україні машинобудівну, приладобудівну, паливно-енергетичну й електротехнічну, а також сільськогосподарську та переробну. Добре розвинута і різноманітна інфраструктура підсилює економічний потенціал регіону
Харківська область розташована на північному сході України. За площею (31,4 тис.км2) її можна порівняти з такими європейськими країнами, як Бельгія та Албанія.
Обласний центр — місто Харків, де живе близько 1,5 млн.чоловік. В області нараховується 27 адміністративних районів, 17 міст (найбільші з них — Лозова, Куп’янськ, Ізюм, Чугуїв), 61 селище міського типу, 1683 сільських населених пункти.
Харківщина має зручне транспортно-географічне положення на перехресті міжнародних шляхів, між Чорним морем — на півдні і європейською частиною Росії — на сході.
ІСТОРІЯ
Харківська область — основна частина історико-культурного й географічного регіону, який називають Слобідською Україною. Масове заселення краю українськими козаками, селянами й переселенцями з Росії почалося в XVII ст. Від назви їхніх поселень — «слобода» — весь край одержав назву «Слобожанщина».
У 1919 – 1934 рр. м.Харків — столиця України. У цей час відбуваються його становлення як великого індустріального, культурного і наукового центру.
ПРИРОДА
Харківська область розташована на межі степової і лісостепової природних зон. Клімат помірноконтинентальний, переважають чорноземні ґрунти. Ліси в регіоні — переважно дубові і соснові.
Фауну представляють близько 340 видів тварин.
Природно-заповідний фонд області налічує 215 охоронюваних територій та об’єктів загальною площею 47 237 га, в тому числі 10 об’єктів загальнодержавного значення площею 1294,6 га, що становить 1,5% від загальної площі області, але розміщення заповідних територій в області та відсоток заповідності є нерівномірним — від 23,14% у Печенізькому районі до 0,03% у Шевченківському районі.
По території області протікає одна з найбільших та мальовничих річок України — Сіверський Донець, побудовано канали «Дніпро — Донбас» і «Сіверський Донець — Донбас».
Мінеральні ресурси області: природний газ (балансовий запас — 311 млрд.м3 ), нафта (оцінний балансовий запас у родовищах — 8 млн.т), поклади бурого вугілля та антрациту, родовища солі, глини, крейди, вапняку і надчистого піску.
Харківська область — регіон із екологічно чистим довкіллям.
НАСЕЛЕННЯ
Середня чисельність населення Харківської області складає 2,85 млн.чол. (6,0% мешканців України), з них міське населення складає 2,25 млн.чол., або 79% загальної чисельності населення, сільське — 0,6 млн.чол. (21%).
Населення області має багатонаціональний характер — усього на територі ї області проживають представники понад 40 національностей.
ПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС
Харківська область — лідер машинобудування України. У регіоні сформовано потужний тракторобудівний комплекс. Значне місце займають випуск енергетичного устаткування, літакобудування, верстатобудування, паливна, радіоелектронна, хімічна, фармацевтична, харчова й легка промисловість.
За обсягами реалізованої промислової продукції Харківщина посідає сьоме місце серед регіонів України. В області сконцентровано 600 промислових підприємств.
У регіоні виробляється 100% парових турбін України, більше половини кранів (козлових і мостових), понад третини тракторів, кожен п’ятий зернозбиральний комбайн, кожен восьмий відвальний плуг, кожен десятий електродвигун та генератор змінного струму.
У Харківській області зосереджено унікальний науковий та промисловий фармацевтичний потенціал, спрямований на дослідження, розробка та виробництво лікарських препаратів. Фармацевтичними підприємствами Харківської області виробляється понад 40% усього асортименту лікарських засобів вітчизняного виробництва, деякі з них (вакцини, сироватки) — виключно на території регіону. Щорічно фармацевтичними підприємствами освоюється понад 40 нових лікарських препаратів.
Спеціалізація регіону в хімічній галузі — випуск товарів народного споживання (виробів із пластмас, товарів побутової хімії, емалей і фарб), хімічних засобів захисту рослин.
Легку промисловість області представляють близько 500 підприємств середнього та малого бізнесу, які виробляють широкий асортимент продукції: верхній одяг, тканини, взуття, головні убори, трикотажні, панчішношкарпеткові, швейні, килимові вироби, ковдри, вироби зі шкіри та інше.
Потужності підприємств харчової і переробної промисловості забезпечують потреби області у хлібобулочній, м’ясній та молочній продукції. Стосовно виробництва кондитерських виробів, молочних консервів, алкогольних напоїв, масложирової продукції, цукру-піску є значний експортний потенціал.
ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНИЙ КОМПЛЕКС
Паливно-енергетичний комплекс Харківської області є провідним в Україні за обсягом енергоносіїв (газу і газоконденсату), що видобуваються, та обсягами виробництва електроенергії.
Особливості паливно-енергетичного комплексу обумовлені двома факторами:
- по-перше, в області добувається майже 40% газу України;
- по-друге, енергетична система області забезпечується, в основному, за рахунок власних генеруючих потужностей.
Регіон має вигідне становище щодо інших регіонів України як з точки зору наявності природних ресурсів, так і існуючої комунікаційної системи збору, транспортування, підготовки і переробки сировини.
СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Основа сільськогосподарського виробництва Харківської області — це більш 700 підприємств ринкового типу. Площа орних земель — 1,9 млн.га. Харківщина виділяється серед інших областей України великими обсягами виробництва зерна, цукрових буряків, соняшнику, овочів і картоплі, високим рівнем розвитку тваринництва м’ясо-молочного напрямку.
Наукове забезпечення агропромислового комплексу здійснюють 16 спеціалізованих науково-дослідних інститутів та навчальних закладів.
МАЛИЙ БІЗНЕС
Швидко зростає сектор малого бізнесу. В області діють 17,8 тис. малих підприємств, на яких працюють біля 150 тис.чоловік.
З метою створення сприятливих умов для розвитку підприємницької діяльності, сучасних ринкових відносин в області закладено основи формування та розвитку інститутів ринкової інфраструктури.
Сьогодні в області діють 23 бізнес-центри, 13 з яких працюють у містах обласного підпорядкування та районах області, 5 бізнес-інкубаторів, понад 20 інвестиційних компаній і фондів, більше 200 аудиторських фірм, 23 страхових компанії та 22 філії інших регіонів, 30 кредитних спілок, 12 бірж. Працює Центр трудової і соціальної реабілітації інвалідів, які займаються підприємницькою діяльністю, діє мікрокредитна лінія для селян через кредитну спілку «Жіноча взаємодопомога».
ТРАНСПОРТ І КОМУНІКАЦІЇ
Через територію області проходять міждержавні автомагістралі: Київ - Харків - Ростов і Москва - Сімферополь. Щодоби автомобільним транспортом перевозиться більше 395 тис.пасажирів та понад 11 тис.тонн вантажів.
Харків — вузловий центр залізничного сполучення Східної України, який зв’язує шість суміжних областей і забезпечує транспортні зв’язки з іншими державами.
Харківський аеропорт у 1995 році одержав статус міжнародного.
Сучасні трубопроводи, телекомунікації, наземна поштова служба з’єднують наш регіон з багатьма державами світу.
У Харкові діють три лінії метрополітену з 28 станціями, будуються нові станції.
БУДІВЕЛЬНІ МАТЕРІАЛИ
У регіоні розміщені одні з найбільших в Україні підприємства з виробництва цементу, шиферу, керамічної плитки, металочерепиці, залізобетонних виробів, цегли та багатьох інших будівельних матеріалів.
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ТА ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ
Зовні шньоторговельний оборот області за 2004 рік склав 2249,8 млн.дол.США. Основу експорту складають: котли, машини, апарати та механічні пристрої, електричні машини та устаткування. В імпорті переважають енергетичні матеріали, нафта та продукти її перегонки, машини, апарати та механічні пристрої.
Динаміка збільшення обсягів іноземних інвестицій в економіку Харківської області та кількості країн-інвесторів свідчить про те, що інвестиційний клімат Харківщини є досить привабливим для іноземних компаній. Так, якщо у 1995 р. у Харківський регіон надійшли інвестиції з 22 країн світу, які були вкладені в 52 підприємства, то станом на 01.01.2005 р. вже 55 країн світу інвестували у 407 підприємств регіону 426,9 млн.дол.США. Пріоритетними для залучення прямих інвестицій в область є підприємства, основним видом економічної діяльності яких є: фінансова діяльність, харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів, операції з нерухомістю, оптова торгівля та посередництво у торгівлі, целюлозно-паперова промисловість, видавнича справа.
На підприємствах промисловості зосереджено більше третини прямих інвестицій області.
ЖИТЛО
Житловий фонд області складає 61,2 млн.м2. За 2004 рік у регіоні побудовано 368,6 тис.м2 житла, із них 71% — індивідуальне будівництво.
Вартість 1 м2 загальної площі у регіоні — 1889 грн. (на 01.01.2005 р.).
НАУКА І ДОСЛІДЖЕННЯ
У нашого регіону — багата наукова спадщина і давні традиції у галузі співробітництва науки і бізнесу. Науковою та науково-технічною діяльністю у 233 організаціях області займаються 27,7 тис.осіб. Кількість докторів (1652 особи) та кандидатів наук (10 108 осіб) на Харківщині складає відповідно 14,3% та 15,4% від їх загальної кількості по Україні.
Наукові дослідження і розробки виконують також у 22 вищих навчальних закладах області.
Ми перші в Європі розщепили атом і створили найпотужніший у світі радіотелескоп. Наші вчені досягли світового визнання у фізиці, астрономії, математиці, хімії, біології й електроніці.
ОСВІТА
Харківська область - одна з провідних в Україні в галузі освіти. Близько 400 тисяч дітей відвідують дошкільні заклади, загальноосвітні школи, училища. Близько 280 тисяч студентів навчаються у 64 державних та 14 недержавних вищих навчальних закладах. Наші випускники працюють у всіх галузях економіки області, в інших областях України, в країнах СНД, Європи, Азії, Африки, Латинської Америки.
У Харкові навчається близько 7 тис.іноземних студентів з 90 країн світу.
ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я
Система охорони здоров’я регіону на лічує 154 лікарняних та 478 амбулаторно-поліклінічних закладів, у яких працюють 15513 лікарів і 30544 середніх медичних працівники.
Наукові дослідження в області медицини здійснюють 12 медичних науково-дослідних інститутів і Державний науковий центр лікарських засобів.
Підготовку кадрів для закладів охорони здоров’я здійснюють Харківський державний медичний університет, Національна фармацевтична академія України, Харківська медична академія післядипломної освіти, вісім медичних училищ.
СПОРТ
Харків’яни мають усі можливості для занять спортом: працюють 66 стадіонів, 973 спортзали, 29 плавальних басейнів.
Наймасовіші та найпопулярніші види спорту — футбол, волейбол, баскетбол, теніс, легка атлетика, плавання, гімнастика.
Розвиваються також нетрадиційні та екстремальні види спорту — скелелазіння, дельтапланеризм, авто- і мотоспорт, підводне плавання, кікбоксінг.
Саме з харківського спорту вийшли багато неодноразових чемпіонів Олімпійських ігор, світу та Європи.
КУЛЬТУРА
Харківщина — осереддя культури Слобожанщини з багатими культурними традиціями, які мають глибокі історичні корені. Тут жили і працювали такі всесвітньо відомі діячі, як філософ Г.С.Сковорода, художник І .Ю.Рєпін, режисер Лесь Курбас, архітектор О.М.Бекетов, письменник Г.Ф.Квітка-Основ’яненко.
Для шанувальників культури відкриті театри, обласна філармонія, будинок органної й камерної музики, цирк, музеї, діють більше 1300 бібліотек (Харківська державна наукова бібліотека ім.В.Г.Короленка має світове значення і містить у своїх фондах близько 7 млн. примірників).
Харківщина — місце заснування й проведення багатьох національних і міжнародних конкурсів та фестивалів.
РЕЛІГІЯ
За роки незалежного розвитку в України відбувся сплеск релігійної активності.
За підтримкою місцевої влади в області було побудовано більше 40 нових храмів, ще 35 — будується, 25 храмів і церков — реставруються.
Найчисленнішою та найвпливовішою в регіоні є Українська православна церква, яка відзначила в 1999 році 200-річчя заснування Харківського єпархіального управління, окрім неї в області представлені майже всі релігійні вірування. Діють 700 релігійних організацій, 54 конфесії, у їхньому складі — 9 духовних управлінь, 5 монастирів, 1 місія, 2 братства, 2 духовні семінарії, 662 релігійні громади.
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Метінвест Діджитал"
- Зоомагазин "Любимец"
- Інтернет-магазин "Bestnight"
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Авто Груп"
- Компанія "Віола Пак"
- Компанія "ServiceOkon"
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Моноліт Техно Харків"
- Компанія "Фарш"
- Інтернет-магазин "ТехАвто"
- Компанія "Викуп Авто Київ"
- Компанія "РБК Кронос"
- Компанія "SODA"
- Компанія "KRATKI.UA"
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз Тепло"
- Інтернет-магазин "Zoofavorit"
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Авто планета груп"
- Приватне підприємство "Бізнес-Довідка Житомир"
- Компанія "Перевізник"
- Клінінгова компанія "Охайна Киця"
- Компанія "DATABASES Lab"
ООО "ПетроШинТорг" занимается продажей шин для грузовых автомобилей. Компания структурно входит в холдинг "Петромастер".
Система Quick Sales была выбрана компанией «Петромастер» в силу ряда причин. Нельзя не отметить простоту работы и высокий уровень эргономичности дл...
Повний текст відгуку